Tadeusz Kantor "Epoka chłopca" we Francji

Na wystawie znajduje się dziewięć obiektów ze spektakli, sześćdziesiąt dziewięć rysunków, cztery obrazy, a także sto fotografii ze spektakli Kantora autorstwa Caroline Rose.

Po raz pierwszy Tadeusz Kantor gościł w Lille w 1977 roku ze spektaklem „Umarła klasa”. Dziesięć lat później „Niech sczezną artyści” Kantora Jean-Claude Piau na łamach „Nord Eclair” obwieszczał tytułem: „Hieronim Bosch opisany przez Hugo i przetłumaczony przez Becketta”

To właśnie wówczas, podczas prezentacji w Théâtre de La Salamandre w Lille, Nat Lilientstein zarejestrował ten spektakl dla telewizji FR3/La S.E.P.T.

W 1989 roku Kantor przyjechał ponownie do Lille, by zaprezentować „Nigdy tu już nie powrócę” w teatrze Rogera Salengro. Podczas tego pobytu powstało też kilka prac malarskich artysty, rysunki wchodzące w skład cyklu „Dziennik z podróży” oraz obraz „Mój ostatni papieros”, na przygotowywaną po tournée w Lille wystawę artysty w paryskiej Galerie de France.

Wystawa „Epoka chłopca”, obecnie pokazywana w Lille, była już dwukrotnie prezentowana w Polsce – w Archiwum Cricoteki w Krakowie i w Muzeum Miejskim w Tychach.

Wystawa potrwa do 17 grudnia 2010 roku, Musée de l’Hospice Comtesse w Lille, Francja

fot. Tadeusz Kantor, „La table à écrire / Biurko”, katalog nr 67, ze zbiorów Cricoteki
źródło: http://www.mairie-lille.fr, informacje prasowe

 

Prace Tadeusza Kantora w kolekcji Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *