Duch historii – Jean-Léon Gérôme w paryskim Musée d'Orsay

Wystawa pt.: „Historia pokaże” w Musée d’Orsay pokazująca arcydzieła Jeana-Léona Gérôme’a stanowi wyjątkowe studium twórczości jednego z najważniejszych malarzy XIX wieku.

Jean-Léon Gérôme (1824-1904) był jednym z najbardziej znanych francuskich twórców swoich czasów. Jednocześnie w czasie swojej długiej kariery, za uprawiany akademizm był poddawany ostrej krytyce ze strony dominującego wówczas pokolenia realistów i impresjonistów.

Gérôme tworzył na płótnach całe powieści zaczerpnięte z historii i tradycji starożytnych cywilizacji. Historia malarstwa, a także historia w malarstwie, była wielką pasją Gérôme’a. Tworzył  z niepowtarzalną precyzją wykonania, oddawał powagę tematu. Równocześnie poprzez stosowaną estetykę „kolażu” starał się angażować widza w odbiór dzieła.

Wystawa w Musée d’Orsay jest pierwszą tak szeroko obejmującą monograficzną ekspozycją od śmierci artysty w 1904 roku. Przede wszystkim zwraca ona uwagę na pracę Gérôme’a we wszystkich jego aspektach, jako znakomitego malarza, rysownika i rzeźbiarza, od początku jego kariery w 1840 roku aż do ostatniego roku życia. Wystawa podkreśla także szczególny związek twórczości artysty z fotografią.

Na wystawie podjęto próbę interpretacji najważniejszych wątków jego pracy, poczynając od jej źródła po wpływ na inne środowiska artystyczne. Analizie podległy m.in.: rola malarstwa Gérôme w teatralnych koncepcjach malarstwa historycznego, jego głębokie zainteresowanie wątkami tematyki egzotycznego świata, które przedstawiał z niebywałą skrupulatnością. Organizatorzy wystawy postawili również pytanie o  stosunek artysty do sztuki, kultury i historii starożytnej.

Wystawę można oglądać do 23 stycznia 2010 roku, Musée d’Orsay, Paryż, Francja.

źródło: www.musee-orsay.fr

tj

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *