Tadeusz Kantor

Dwudziesta rocznica śmierci Tadeusza Kantora.

Dziś, dnia 8 grudnia, mija dwadzieścia lat od śmierci, legendarnej już postaci polskiego teatru, reżysera, twórcy happeningów, scenografa, aktora we własnych przedstawieniach, a także malarza i wykładowcy krakowskiej ASP – Tadeusza Kantora.

Tradycyjnie, przed historyczną siedzibą Teatru Cricot 2 na ul. Kanoniczej w Krakowie, zostaną zainscenizowane „Żywe Pomniki”. Aktorzy Teatru Cricot 2 przypomną bohaterów sztuk Kantora. Jan Książek wcieli się w postać Wiecznego Wędrowca ze spektaklu „Kurka wodna”. Bracia-bliźniacy Lesław i Wacław Janiccy zagrają „Dwóch chasydów z deską ostatniego ratunku” z przedstawienia „Nigdy tu już nie powrócę”.

Ośrodek Cricoteka, na tę okazję przewidział cykl spotkań, wystaw i projekcji, które pomogą odpowiedzieć na wciąż aktualne pytanie „Kim jest dziś Tadeusz Kantor?”. Obchody rocznicy rozpoczną się pięciodniowym sympozjum poświęconym twórczości Tadeusza Kantora, którego, podsumowaniem w dniu 11 grudnia stanie się rozmowa z artystami teatru i kuratorami wystaw (ta ostatnia poprzedzona projekcją filmu „Uwaga!… malarstwo”). Dwa panele, w których udział wezmą przedstawiciele świata sztuki i kultury, to zaproszenie do wspomnień i projektów, do refleksji nad totalnością sztuki Tadeusza Kantora i nad możliwością włączenia jej, jako wciąż żywego fenomenu, w przestrzeń kultury nowoczesnej.

Z tej okazji również przygotowane zostały dwie nowe wystawy w galeriach przy Kanoniczej. Pierwsza zatytułowana „Przedmioty sztuki Tadeusza Kantora” prezentuje oryginalne obiekty teatralne ze spektakli „Umarła klasa” (1975) „Wielopole, Wielopole” (1980) i „Niech sczezną artyści” (1985) zachowane w kolekcji Cricoteki. Ekspozycja gromadzi kantorowskie maszyny, obiekty pojawiające się we wszystkich kreacjach teatralnych Cricotu. Tajemnicze i skomplikowane konstrukcje – „pułapki zastawiane na konwencje realności” – wyrywają aktorów i widza z ram codziennej rutyny, będąc wehikułami do „innego świata”.

Różne modele reaktywacji relacji z artystą mogą sprzyjać prawdziwym spotkaniom. Złożą się na nie wspomnienia aktorów teatru Tadeusza Kantora (8 grudnia w Galerii Krzysztofory), zderzone z wystąpieniami młodych badaczy, dla których Kantor to zjawisko historyczne. Sesja doktorancko-studencka będzie miała miejsce 7 grudnia, również w Galerii Krzysztofory.

 

Tadeusz Kantor - Cricoteka

 

źródło: materiały prasowe, Rzeczpospolita, www.krakow.naszemiast.pl

 

 

Marcin Kanabus

 

 

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *