Madrazo – ród malarzy

Ciekawą propozycję na poświąteczne dni przygotowało dla Poznaniaków i nie tylko – Muzeum Narodowe w Poznaniu. Prezentowana tam obecnie ekspozycja pod intrygującym tytułem „Madrazo – ród malarzy” jest opowieścią o rodzinie José de Madrazo udokumentowaną wspaniałym XVIII i XIX-wiecznym hiszpańskim malarstwem.

Kolekcja rodziny Madrazo (własność Comunidad de Madrid) gromadzi dzieła artystów kilku pokoleń tej rodziny – oficjalnych artystów dworu hiszpańskiego, od końca XVIII do poł. wieku XX. Pochodzący z Hiszpanii ród Madrazo jest znaną na całym świecie rodziną malarzy, związaną z Polską dzięki małżeństwu José de Madrazo Agudo i Isabel Kuntze Valentini (córką polskiego malarza Tadeusza Kuntze).

José i jego potomkowie wpisali się w historię sztuki przede wszystkim jako twórcy portretów arystokracji, ale również obrazów o tematyce romantycznej i obyczajowej.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wybór najciekawszych 58 dzieł, panorama dziewiętnastowiecznych prądów malarskich, od neoklasycyzmu okresu Fernanda VII, którego ważnym przedstawicielem jest José de Madrazo, do malarstwa romantycznego Federica de Madrazo – najlepszego ówczesnego portrecisty.

Wystawa ukaże także związki najwybitniejszego malarza z rodziny Madrazo, Federico de Madrazo, syna José i Isabel, słynnego portrecisty, nadwornego malarza królowej hiszpańskiej i dyrektora Muzeum Prado w Madrycie – z Atanazym Raczyńskim, wybitnym badaczem sztuki i kolekcjonerem. Podczas pobytu Raczyńskiego w Madrycie Federico de Madrazo wykonał w 1850 r. jego portret, znajdujący się dziś w zbiorach Fundacji im. Raczyńskich, który także zostanie zaprezentowany na wystawie.

Kuratorzy: Carlos González López, Montserrat Marti Ayxela, Piotr Michałowski (MNP)

Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Karola Marcinkowskiego 9

Wystawa potrwa do 30 stycznia 2011.

Źródła: www.mnp.art.pl

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *