źródło: national gallery of art

Paul Gauguin w Londynie

Brytyjski dziennik „The Times” określił to wydarzenie kulturalne jako najważniejsze wydarzenie, nie tylko sezonu, ale i całego roku. Jeszcze przez miesiąc, mianowicie do końca grudnia 2010r Tate Modern Gallery zaprasza na wystawę „Maker of Myth” Paul’a Gauguin’a. Później, od lutego do czerwca będzie można ją obejrzeć w innym znanym muzeum londyńskim National Gallery of the Art.


Gauguin rozpoczął swoją karierę jako impresjonista, ale odważnie zrywał z rutyną malarską początkując symbolizm w sztuce. Jego twórczość czerpała i łączyła różne źródła wizualne i literackie, w tym nie-zachodnie formy sztuki, rzeźby klasyczne, popularne obrazy i karykatury oraz teksty filozoficzne i antropologiczne, a także mity starożytne i Biblię.

źródło: national gallery of artWystawa „Maker of Myth” daje nam świeże spojrzenie na twórczość Paula Gauguina (1848-1903), koncentrując się na roli mitu w życiu człowieka biorąc życie i sztukę artysty za narratora. Jak czytamy na stronie wystawy: „oprócz budowy narracji wizualnej, wystawa spogląda na działalność Gauguina jako pisarza i dziennikarza, oraz na sposób, w jaki rozwinął swoją reputację”.

Zorganizowana została według sekcji tematycznych, które podkreślają podobieństwa między różnymi etapami w jego karierze. Połączenie prac wykonanych w Paryżu, Martynice, Bretanii, i Tahiti, łączy motywy i pomysły ponownie oddane w obrazach i obiektach mimo, że dzielą je lata i wiele tysięcy kilometrów.

 

źródła: materiały prasowe, www.nationalgallery.org.uk

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *