Wystawa fotografii Tomasza Mościckiego w Salonikach

Tylko do 30 grudnia 2010 roku podczas trwającego Międzynarodowego Biennale Fotografii w Salonikach można zobaczyć niezwykłą wystawę polskiego fotografa – Tomasza Mościckiego. 64 prace przedstawiają klasztory Świętej Góry Athos.

Prezentowane fotografie stanowią plon sześciu wypraw Mościckiego na Świętą Górę, którą przewędrował z aparatem zaglądając do najważniejszych klasztorów, ale i do małych osad. Pierwsza wyprawa odbyła się w 2001 roku.

Styl, w jakim wykonane zostały zdjęcia, jest odległy od szablonu pokazywania pejzażu i architektury Athos oraz życia mieszkańców tego miejsca. Prace Mościckiego są mocno osadzone w polskiej tradycji fotografii, która swoje korzenie ma w dokonaniach wielkich mistrzów obiektywu minionego stulecia. Jest to więc Athos zobaczone polskimi oczami i ,co więcej, przez pryzmat  zastosowanej techniki.


Większość zaprezentowanych zdjęć wykonano w wymagającej żmudnego procesu fotograficznego technice gumy dwuchromianowej. Technika ta uprawiana była w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku. Zapomniany i niemal zarzucony w czasie eksplozji fotografii reporterskiej oraz fotograficznego konceptualizmu warsztat popadł w niemal zupełne zapomnienie. Mościcki był jednym z pierwszych, którzy powrócili do tej techniki.

Hasłem tegorocznego Biennale w Salonikach jest „topos”- wspólne miejsce. 64 fotografie Tomasza Mościckiego przedstawiają miejsce konkretne – klasztory Świętej Góry Athos. Nie jest to jednak zapis dokumentalny. To raczej medytacja nad istotą tego miejsca, pokazanie jego bezczasowości. „Miejsca nie istnieją w przestrzeni – one są w naszych umysłach” – mówi autor zdjęć.

Tomasz Mościcki – krytyk i historyk teatru, dziennikarz radiowy, fotograf. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Fotografią zajmuje się od 1980 roku, rejestruje głównie pejzaż i architekturę. Technikę gumy dwuchromianowej uprawia od 1992 roku. Pokazywał swoje prace w Warszawie, Białymstoku, Krakowie, Zielonej Górze, a także poza granicami kraju: w Wielkiej Brytanii, USA, Holandii, na Cyprze oraz w Rosji.

Wystawa będzie czynna do 30 grudnia 2010 roku, Muzeum Sztuki Bizantyjskiej, Saloniki, Grecja

źródło: materiały prasowe, www.culture.pl

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Tatiana Iajgunovici

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *