Karnawał według Jamesa Ensora

Z okazji urodzin prekursora surrealizmu – Jamesa Ensora – Centrum Kultury ING w Brukseli proponuje nam obejrzenie ponad 30 obrazów i 150 rysunków tego baroneta i dziwaka. Czas karnawału szczególnie sprzyja oglądaniu jego twórczości, bo barwne maskarady były jednym z ulubionych motywów w twórczości artysty.

James Sidney Ensor, “Książę Malarzy”, belgijski malarz, grafik, pisarz i kompozytor był niewątpliwie prekursorem ekspresjonizmu, ale też twórcą bliskim iście szatańskim pomysłom Brueghela i Goyi. Urodził się 150 lat temu, w 1860 roku. Około 1885 roku rozwinął swój własny, inspirowany groteską styl. Wprowadzał do swoich dzieł elementy symboliczne i fantastyczne (często obok wątków realistycznych przedstawia np. widma, maski karnawałowe i szkielety). Wiele jego dzieł ma charakter satyryczny.

Również współcześnie obrazy Ensora wskazują, iż był wielką indywidualnością europejskiej sztuki przełomu wieków. Był twórcą, który za inspirował też wielu  artystów. Z czyim malarstwem kojarzą się Państwu obrazy tego belgijskiego ekspresjonisty?

Odkrywajmy na nowo Barona Jamesa Ensora. Naprawdę warto. Oto – dla rozgrzania – znakomite dzieło w jego złożoności, dynamice rozgrywającej się akcji :  „Zmagania Diabłów z Aniołami i Archaniołami” (1888) [fot.2], można przeciwstawić do pełnych nostalgii i harmonii „Kwiatów i warzyw” z 1896 roku. Tak jakby po zmaganiu się z burzliwym pędem fal życia artysta wybrał inny kierunek niosący w sobie łagodność, a za razem kontrastowość, zarówno barw jak i kompozycji.

Wystawa potrwa do 13 lutego 2011 roku, Centrum Kultury ING, Bruksela, Belgia.

Źródło: http://www.ing.be/art

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Tatiana Iajgunovici

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *