images/stories/artykuly/bernini meduza fot.epa.jpg

Potworności w sztuce – wystawa w Kunsthistorisches w Wiedniu

 

‚Okropnie Piękne’ to przewrotny ale prawdziwy tytuł wystawy w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Trwająca tam do 1 maja wystawa jest ekspozycją inną niż wszystkie, zadedykowana bowiem została potworom, demonom, smokom i innym mitycznym kreaturom. Na przestrzeni lat, tematy budzące ludzkie przerażenie były chętnie podejmowane przez artystów. Czy dzisiaj nadal lubimy się bać?

Sądząc po wielkim sukcesie z jakim spotkały się w ostatnich latach literackie, nowoczesne mity, a później ich filmowe ekranizacje, takie jak ‚Harry Potter’ czy ‚Władca Pierścieni’ – przyznać należy, że temat baśniowych, tajemniczych kreatur i złych mocy pozostaje ważnym i popularnym zagadnieniem do dziś.

images/stories/artykuly/smok zabija towarzysza kadmusa hendricka goltziusa wg. adriaen van der werff  kunsthistorisches museum w wiedniu.jpg

W Wiedniu prześledzić będzie można jak zmieniały się w historii wyobrażenia artystów o smokach, jednorożcach, jakimi plastycznymi środkami oddawali w swoich dziełach postacie meduz, gryfów i sfinksów. Ekspozycja w Kunsthistorisches Museum przeniesie nas na chwilę w świat staroegipskich podań, przeprowadzi przez zakątki mitologii Greków i Rzymian, pozwoli stanąć twarzą w twarz z mrożącymi krew w żyłach marami z obrazów późniejszych europejskich artystów, takich jak Hugo van der Goes, Raphael, Rubens, Crespi and Moretto da Brescia.

Katarzyna Kucharska

images/stories/artykuly/rubens gowa meduzy.jpg

fot.1. Gian Lorenzo Bernini: Meduza, około 1630. fot by EPA, fot.2. „Smok zabija towarzysza Kadmusa” Hendricka Goltziusa, wg. Adriaen van der Werff (© Kunsthistorisches Museum w Wiedniu), fot.3. ‚Głowa meduzy’ P.P.Rubens, około1615, olej na płótnie, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, fot. from flickr,
źródło: www.khm.at/en/kunsthistorisches-museum/

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *