images/stories/ray1.jpg

Chardin po raz pierwszy w Hiszpanii

Założone w XIX wieku Muzeum Prado w Madrycie to kolejne miejsce po Włoszech, gdzie prezentowa jest twórczość francuskiego malarza- Jeana Chardina. Zorganizowana z okazji dwusetnej rocznicy śmierci, a zarazem trzechsetnej rocznicy urodzin artysty po raz pierwszy gości w Hiszpanii. Wystawa zaprojektowana została chronologicznie, poczynając od początku kariery Chardina, kończąc na najpóźniejszych obrazach z II poł. XVIII w. Zwiedzający mają możliwość spotkania z największymi dziełami mistrza jak”Raja” bądź „Atrybuty sztuki”, ale także z tymi mniej znanymi płótnami.

 images/stories/chardin.jpg

Jean-Baptiste Siméon Chardin był malarzem, o którym już na początku kariery mówiono jako utalentowanym malarzu zwierząt i owoców. Tym czasem Chardin dał się poznać jako znakomity portrecista, o czym świadczą chociażby bądź trzy wersje „Młodej nauczycielki” wypożyczone z National Gallery w Londynie, National Gallery of Art w Waszyngtonie oraz National Gallery of Ireland w Dubline nigdy wcześniej nie pokazywane razem. Ekspozycję kończą pastelowe portrety z kolekcji prywatnych, które były również jednymi z ostatnich prac wykonanych przez Chardina.

Ekspozycja zorganizowana została dzięki współpracy i pomocy czołowych europejskich i amerykańskich instytucji kulturalnych, takich jak Muzeum Luwru w Paryżu (które wypożyczyło aż 11 prac) czy National Gallery of Art w Waszyngtonie. Nie obyło się również bez pomocy prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa czynna do 29 maja br. w Muzeum Prado w Madrycie

Aleksandra Skąpska

fot.1. Jean Chardin, Raja, olej na płótnie, 1925-1926
Fot.2. Jean Chardin, Młoda nauczycielka, olej na płótnie

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Blog Justyny Napiórkowskiej ( Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury)

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *