Fot.1 I miejsce w konkursie na plakat tego rocznej Nocy Muzeów, wyk. Adam Swierżewski

Noc Muzeów- nasz wybór – to co polecamy w Warszawie

Z soboty na niedzielę 14/15 maja w wielu polskich miastach odbędzie się Noc Muzeów 2011. W Warszawie w tym wydarzeniu weźmie udział ponad 230 placówek m.in. muzea, galerie, placówki dyplomatyczne, kluby, kawiarnie. Przed nami noc pełna atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Przed nami również ciężki orzech do zgryzienia: gdzie pójść? Co zobaczyć? Czy zdążymy odwiedzić wszystkie miejsca, które zaplanowaliśmy? Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji jak spędzić Noc Muzeów w Warszawie poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Fot. 2 Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, 1878, olej na płótnie, 426 × 987 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

W Muzeum Narodowym odbędzie się spotkanie „Bitwa pod Grunwaldem odNOWA” z konserwatorami przy obrazie J. Matejki – Katarzyną Jastrzębską, Barbarą Kurzyk-Soudah, Dorotą Pliś i Piotrem Lisowskim z Pracowni Konserwacji Malarstwa Sztalugowego MNW. Konserwacja najbardziej znanego obrazu w Muzeum Narodowym zaczęła się 15 maja 2010 r. Polecamy również wystawę „Sztuka z Estonii” to pierwsza w powojennej Polsce prezentacja prac najwybitniejszych twórców estońskich działających począwszy od przełomu XIX i XX wieku po lata 40. (Oswajanie modernizmu) i od początku lat 70. XX wieku po współczesność (Prowokacje i konfrontacje) przygotowaną przez Estońskie Muzeum Sztuki KUMU w Tallinie.

W Łazienkach Królewskich zapowiada się prawdziwa królewska atmosfera. Alejki parkowe zostaną przystrojone nastrojowo lampionami, po oświetlonych świecami wnętrzach Pałacu na wodzie oprowadzą nas przewodnicy przebrani w stroje z epoki stanisławowskiej. Ważna informacja, zwiedzanie pałacu odbywa się wyłącznie z zaproszeniami, takie wejściówki można odebrać do dziś w kasie Pałacu na Wodzie. O 20 zaplanowano koncert mistrzów pod pomnikiem Chopina. Owe wydarzenie będzie wprowadzeniem w rozpoczynający się sezon Koncertów Chopinowskich.

Fot.3 II miejsce w konkursie na plakat tego rocznej Nocy Muzeów, wyk. Marta Dąbrowska

Z okazji obchodzonego roku Marii Skłodowskiej – Curie szczególne wydarzenia zaplanowano przy rodzinnym domu noblistki, w którym dziś działa muzeum jej imienia. Przy ulicy Freta 16 poza ekspozycją stałą oraz wystawą Galerii Plakatu AMS „Skłodowska –Curie była kobietą!” będziemy świadkami scen zaczerpniętych z życia Skłodowskiej ukazujące w zabawny sposób jej odkrycia i ich konsekwencje. Dla dzieci przygotowano wiele zabaw m.in. pokaz sprzętu dozymetrycznego: mierzenie tego, czego nie widać. A dla wielbicieli mody przed muzeum odbędzie się pokaz strojów nawiązujący do lat 1860- 1935. Ciekawe jakie stroje nosiła nasza noblistka?
Gorąco polecamy nowo powstały Multimedialny Park fontann. O godz. 21 do 22 odbędą się dwa pokazy z użyciem 367 dysz wodnych oraz laserów. Widowisko artystyczne, które łączy światło, wodę, dźwięk.
Filmowo zapowiada się noc w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wyświetlane będzie „Miasto ruin” – kino 3D oraz kino plenerowe na dziedzińcu: „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” reż. A. Krauze, 2011.

Specjalnie dla uczestników Nocy Muzeów przygotowano osiem bezpłatnych muzealnych linii autobusowych i jedną tramwajową. A teraz uwaga! Na ulicę Warszawy wyjedzie aż 18 zabytkowych „ogórków” . Ważnym miejscem o którym trzeba wspomnieć to pl. Bankowy, gdzie będą się krzyżować wszystkie muzealne linie autobusowe.

Fot.4 Antoni Fałat, Wieczór, 100x130cm, 2009, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, również w tym roku przygotowała specjalnie dla uczestników Nocy Muzeów – ceniących sobie piękno dobrego malarstwa, dwie wystawy. Przy Rynku starego Miasta 19/21 odbędzie się prezentacja prac Profesora Antoniego Fałata oraz Barbary Hubert, zaś przy ul. Puławskiej 17 prace Edwarda Dwurnika oraz Anny Wypych . Obie galerie czynne będą do godz. 24.00. Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji o Nocy Muzeów w Warszawie i innych miastach znajdziecie na: http://www.noc-muzeow.pl

Aleksandra Skąpska

Fot.1 I miejsce w konkursie na plakat tego rocznej Nocy Muzeów, wyk. Adam Swierżewski
Fot.2 Jan Matejko, Bitwa pod Grunwaldem, 1878, olej na płótnie, 426 × 987 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot.3 II miejsce w konkursie na plakat tego rocznej Nocy Muzeów, wyk. Marta Dąbrowska
Fot.4 Antoni Fałat, Wieczór, 100x130cm, 2009, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *