alt

Lato w Muzeum Sztuki w Łodzi

Wakacje w Muzeum Sztuki w Łodzi to okazja do spotkania ze sztuką dla dorosłych i dla dzieci. Starszych na pewno zainteresuje wystawa Jana Fabre „Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia!”. To pierwszy w Polsce pokaz prac wybitnego belgijskiego artysty multimedialnego, dramaturga, reżysera i scenografa o międzynarodowej sławie. Jego prace pokazywane były na Biennale w Wenecji i Documenta w Kassel. Uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych i tanecznych na całym świecie. Szeroka publiczność zna go przede wszystkim z działalności teatralnej. Muzeum Sztuki w Łodzi pokazuje jego mniej znaną twarz – niezwykłego twórcy na polu sztuki.

Tytuł wystawy nawiązuje do performance Jana Fabre „Art kept me out of jail (Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia)” – zainspirowanego historią francuskiego przestępcy Jacques’a Mesrine’a, który wsławił się licznymi ucieczkami z więzień.

Jan Fabre as Jacques Mesrine

Wystawa to okazja to zobaczenia wideo, dokumentujących najważniejsze prace performance, m.in. Virgin/Warrior. To wspólne dzieło Jana Fabre i Mariny Abramović, które wykonali w Palais de Tokio w Paryżu. Abramović, w zbroi-pancerzu osy i Fabre, w przebraniu żuka rohatyńcowego, zamknięci przez 4 godziny w szklanej klatce, wykonywali narzucone sobie zadania (np. oddychanie, cięcie lewego ramienia, trzymanie serc w dłoniach).

Fabre nazywa się artystą empirycznym – artysta bada granice ciała, świadomości i wyobraźni. Jego performance to pomost między sztukami wizualnymi a teatrem.

Wystawa trwa do 2 października.

MSL - Gniecione Plecione

Dla najmłodszych ms2 przygotowało zajęcia warsztatowe pod hasłem „Pół kwadrata małolata”. Oferta Działu Edukacji łódzkiego Muzeum jest bardzo bogata: rzeźbienie w glinie, konstrukcje z drutów, stemple z warzyw, lepienie liter na ścianie, sypanie wkoło mąką i makaronem i wiele innych rzeczy, na które nie mogą sobie pozwolić w domu.

Okazuje się, że lato w mieście może być ciekawe i przyjemne, nawet gdy wokół burze lub upał.

Katarzyna Duda

Źródło: Muzeum Sztuki w Łodzi

Fot. 1: Virgin/Warrior – Performens Jana Fabre’a i Mariny Abramović w Palais de Tokyo, fot. Atillo Maranzano
Fot. 2: Sztuka trzymała mnie z dala od więzienia – Jan Fabre jak przestępca Jacques Mesrine, fot. Malou Swinnen
Fot: 3: Gniecione-Plecione, fot. Damian Rakoczy

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *