Warhol Basquiat Third eye

Warhol & Basquiat – wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken

Współpraca Andy Warhola (1928-87) – króla pop-artu i Jeana-Michela Basquiata (1960-88)– artysty ulicy, graficiarza z Brooklynu była wyjątkowym wydarzeniem w sztuce amerykańskiej. W latach 1983 i 1985 r. artyści stworzyli razem ponad 130 obrazów w słynnym studiu Warhola The Factory.

Basquiat został odkryty w październiku 1982 r. przez europejskiego marszanda Warhola Bruno Bischofbergera. Pewnego dnia Bruno Bischofberger zabrał Basquiata na lunch i zaprowadził go do słynnej Fabryki Warhola. Basquiat zachwycił się sztuką najsłynniejszego twórcy pop artu, co zostało również odwzajemnione przez Warhola. Obydwaj artyści zbudowali szczególną przyjaźń, która miała kluczowe znaczenie dla obu stron.

Kiedy Warhol i Basquiat wspólnie malowali, ich współpraca przybierała formę bitwy na obrazy. Przeważnie, Basquiat ingerował w wielkie serigrafie lub obrazy na płótnach dopisując poszczególne słowa, domalowywał lub skreślał wybrane elementy. Basquiat czerpał inspirację z rygorystycznie komponowanych pop – artowskich motywów Warhola wykonywanych techniką sitodruku, która wymagała precyzji i warsztatu. Wpływ ekspresyjnego, spontanicznego stylu Basquiata sprawił, że Warhol po 20 latach tworzenia prawie wyłącznie sitodruków, filmów, fotografii, ponownie wziął do ręki pędzel.

Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken w Ishøj koło Kopenhagi prezentuje 60 obrazów, rysunków, fotografii, które są efektem współpracy dwóch niezwykłych artystów. Ekspozycja potrwa do 12 stycznia 2012.

Warhol Portret Basquiata

Fot. 1. Andy Warhol i Jean-Michel Basquiat, Third eye, 1985
Fot. 2. Andy Warhol, Portret Jeana-Michela Basquiata, 1984

Źródło: Muzeum Sztuki Nowoczesnej Arken

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *