Oswajanie obrazów Anny Mikke

Anna Mikke została nazwana przez Ewę Latkowską „malarką portretów ludzkiej duszy”. Nie ulega wątpliwości, że człowiek jest zawsze powracającym i jednym z najważniejszych tematów w twórczości artystki. Jej prace nie hołdują jednak pięknu cielesności, nie szukają idealnych proporcji ani elegancji w upozowaniu postaci. Artystka wykorzystuje ludzkie sylwetki, czasami zwielokrotnione metodą szablonu, innym razem potraktowane fragmentarycznie i niedokończone, aby ukazać wewnętrzne stany emocjonalne jej samej, jak i bohaterów jej prac.

Obrazy Anny Mikke są wypełnione figurami, których póz i gestów nie da się jednoznacznie zinterpretować. Ciemne, zdecydowane kontury kontrastują ze skłębionymi, niewyraźnymi kreskami, będącymi oznaką niepewności. Dramat bohaterów często podkreśla nieuporządkowanie i ekspresja otoczenia, lub wręcz przeciwnie – łagodność i czystość intymnych przestrzeni, wydobywa emocje na pierwszy plan.

Artystka w niesamowity sposób przenosi na płótno motywy zaczerpnięte z codziennego życia, ze scen miejskich, fotografii, wykorzystując różne techniki, materiały oraz style. Tylko na pierwszy rzut oka jej kompozycje wydają się nieuporządkowane, niemożliwe do zrozumienia i zupełnie abstrakcyjne. Wymagają one oswojenia. Tym samym, obcowanie z nimi upodabnia się do próby zrozumienia ludzkiej natury i złożoności emocji, które nami rządzą.

Artystka urodzona w 1950 roku w Łodzi, obecnie mieszka w Cachan we Francji i w Warszawie. Ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecne ASP), gdzie też w 1975 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Romana Modzelewskiego. Po ukończeniu studiów zajmowała się grafiką projektową, między innymi projektując plakaty filmowe, zajmując się ilustracją oraz rysunkiem prasowym, w Warszawie i Paryżu. Od roku 1990 postanowiła poświęcić się głównie malarstwu, konsekwentnie dając wyraz swojemu unikatowemu stylowi, w którym łączy techniki graficzne, malarskie oraz collage.

Anna Milak

Fot. 1 Anna Mikke, Ptaki, 100×125 cm, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2 Anna Mikke, Akt, 100×100 cm, technika mieszana, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 3 Anna Mikke, Bluszcz, 146×97 cm, olej na płótnie, kolekcja Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *