Velázquez i rodzina Filipa IV

Wystawa w Muzeum Prado w Madrycie poświęcona jest dojrzałemu malarstwu Diego Velázqueza. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji obrazów artysty. Na ekspozycji prezentowane są dzieła, które malarz stworzył u szczytu swojej kariery jako nadworny malarz, a także szambelan, a później marszałek pałacu króla Hiszpanii Filipa IV.

Wystawę rozpoczynają dzieła powstałe od 1650 roku podczas drugiego pobytu malarza we Włoszech. W Rzymie Velázquez namalował około dwunastu portretów osób związanych z papieskim dworem. Cztery z sześciu zachowanych do dzisiaj obrazów zostało pokazanych na wystawie. Stanowią one osobny rozdział w twórczości artysty, w którym znacznie rozwinął swój talent do pokazywania osobowości portretowanych postaci. W tej części ekspozycji zobaczymy między innymi portret Papieża Innocentego X z Apsley House w Londynie – inną wersję słynnego portretu z Galerii Doria-Pamphili w Rzymie.

Druga część wystawy skupia się na dziełach powstałych po powrocie Velázqueza do Madrytu aż do śmierci artysty w 1660 roku. Wówczas malarz tworzył najbardziej znane portrety rodziny królewskiej i dworu. Były to najczęściej pojedyncze i dość statyczne figury, które cechował niezwykły realizm. Wśród licznych przedstawień Filipa IV, Marianny Austriackiej, Infantek Marii Teresy, Teresy Małgorzaty, Filipa Prospero oraz Karola II wyróżnia się kompozycją i niejednoznacznym przesłaniem najsłynniejszy obraz Velázqueza „Las Meninas”. Ta część wystawy stanowi swoistą kronikę rodu, w której widz może zapoznać się z historią każdego przedstawiciela rodziny królewskiej.

Okres panowania Filipa IV Habsburga w historii zapisał się jako czas kryzysu, zarówno politycznego jak i gospodarczego. Wojna trzydziestoletnia przyczyniła się do utraty wpływów Hiszpanii w Niderlandach, Katalonii, Neapolu i Portugalii, a także znacznie pogłębiła regres ekonomiczny królestwa. Z drugiej strony, Filip IV był hojnym mecenasem kultury. Oprócz Velázqueza na jego dworze tworzyli inni wybitni twórcy. Przy dekoracji pałacu Buen Retiro, który był największym zespołem pałacowym w Europie przed rozbudową Wersalu, brali również udział Zurbarán, Rubens, Claude Lorrain i Nicolas Poussin .

„Velázquez i rodzina Filipa IV”
Muzeum Prado, Madryt
wystawa trwa do 9 lutego 2014
www.museodelprado.es

fot. 1 Velázquez, Portret Infantki Marii Teresy, 1652-1653, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu
fot. 2 Velázquez, Filip IV, 1654, Muzeum Prado
fot. 3 Velázquez, Las Meninas, 1656, Muzeum Prado

Udostępnij

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *