Léger w Museo Correr w Wenecji

Wystawa w weneckim muzeum prezentuje malarstwo Fernanda Légera (1881 – 1955) z perspektywy wizji nowoczesnego miasta. Fernand Léger, jeden z najważniejszych przedstawicieli kubizmu, żył w okresie wielkich zmian. Był świadkiem wielu transformacji w dziedzinie techniki, które przyczyniły się do rozwoju miast. Fascynacja współczesnym życiem, reklamą, mechanizacją zaowocowała powstaniem jednych z najciekawszych wizji miasta początku XX wieku.

Głównym akcentem tej wystawy jest obraz „Miasto” z 1919 roku. Dzieło przedstawia zgeometryzowane formy odwołujące się do futurystycznej architektury oraz mechaniczne ludzkie figury. Obrazowi towarzyszy szereg innych prac, które wiążą się z odzwierciedleniem nowoczesnego życia w zindustrializowanych metropoliach. Oprócz nich pokazano także projekty graficzne, reklamowe i scenograficzne.

Ponadto twórczość Légera została na wystawie wzbogacona o dzieła innych czołowych artystów tego okresu takich jak Duchamp, Picabia, Robert Delaunay, El Lissitzky, Mondrian, Le Corbusier. Wszyscy twórcy mieli także istotny wpływ na rozwój idei nowoczesnego miasta.

Prace Légera były w tej dziedzinie pionierskie dzięki jego interdyscyplinarnej koncepcji sztuki oraz modernizacji formy w malarstwie, spełniały wymagania nowej rzeczywistości i wpisywały się w rozwój komunikacji masowej.

„Léger 1910-1930. Wizja współczesnego miasta”
8.02. – 2.06. 2014
Museo Correr Wenecja
correr.visitmuve.it

fot. correr.visitmuve.it
1. Fernand Léger, Miasto, 1919, Philadelphia Museum of Art
2. Fernand Léger, Element mechaniczny, 1924, Centre Georges Pompidou
3. Fernand Léger, Animowany krajobraz, 1924, Philadelphia Museum of Art

Alicja Wilczak

Udostępnij

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *