Maria Anto

10 kwietnia 2014 mija siódma rocznica śmierci wybitnej malarki i wielkiej osobowości świata sztuki – Marii Anto. Przy tej okazji wspominamy twórczość tej znakomitej Artystki i wyjątkowej postaci tekstem Katarzyny Napiórkowskiej:

Spotkanie z malarskim światem w obrazach Marii Anto jest dla mnie zawsze chwilą wielkich wzruszeń, podobnych jedynie emocjom, które budzi czytanie najpiękniejszej poezji.

Jednorożce, pegazy i tańczące anioły z obrazów uosabiają matkę sztuk – poezję z jej najwyższymi atrybutami – czystością, twórczym natchnieniem, efemerycznością.

Ziemia zatrzymuje się w bezruchu, czas jak przed początkiem historii- nie istnieje, obraz staje się autonomiczną rzeczywistością utrwaloną na płótnie. Jest zamkniętym w ramy snem, którego przenikające się znaczenia, symbole z wielotysięcznej historii ludzkiego poszukiwania sensu istnienia przeplatają się gęsto jak sploty płótna. Tajemnica trwa, ponadczasowa jak dzieła.

Maria Anto była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach prof. Stefana Płużańskiego i prof. Michała Byliny – dyplom w 1962 r. Ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i na świecie, udział w ok. 250 wystawach zbiorowych. Prace w muzeach, zbiorach miejskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Fotografie obrazów Marii Anto – Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *