Anna Wypych w prestiżowym konkursie BP Portrait Award

BP Portrait Award to jeden z najważniejszych konkursów malarskich, który organizowany jest przez National Portrait Gallery w Londynie. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 2 377 uczestników, a wśród 55 najlepszych portretów znalazł się obraz Anny Wypych „Dziewczyna w czerwieni”.

Obraz przedstawia przyjaciółkę artystki, a inspiracją dla niego był obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowicz (1857–93) „Murzynka” z 1884 roku, który dwa lata temu został odzyskany przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowicz został zrabowany podczas II wojny światowej i dopiero w 2011 roku odnalazł się w jednym z berlińskich domów aukcyjnych.

Obraz Anny Wypych luźno nawiązuje do portretu autorstwa Anny Bilińskiej-Bohdanowicz. Anna Wypych posługuje się realistycznymi środkami malarskimi, odnosi się do motywów zaczerpniętych z klasyki malarstwa, lecz przedstawia w swoich pracach własną symbolikę osadzoną w codziennej współczesności.

Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2011 roku obroniła dyplom w pracowni prof. M. Świeszewskiego. Jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska (2008, 2009, 2010) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2009, 2010), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach w Polsce, USA, we Włoszech oraz znajdują się między innymi w kolekcji Museu Europeu d’Art Modern (MEAM) w Barcelonie. Obrazy Anny Wypych można oglądać także w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli.

Tegorocznym laureatem BP Portrait Award został niemiecki artysta Thomas Ganter – autor portretu „Mężczyzna z pledem”, który przedstawia bezdomnego o imieniu Karel. Wystawę prac konkursowych w National Portrait Gallery w Londynie można oglądać do 21 września 2014. www.npg.org.uk

Fot. 1 Anna Wypych, Dziewczyna w czerwieni, 2014
Fot. 2 Anna Bilińska-Bohdanowicz, Murzynka, 1884, Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot. 3 Anna Wypych, Zaklinanie, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 4 Anna Wypych, Polip, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *