Lato z El Greco

Z okazji międzynarodowych obchodów Roku El Greca, upamiętniających 400 rocznicę śmierci malarza, w muzeach rozmieszczonych w różnych zakątkach Europy, przygotowany został ciekawy program wystaw i imprez kulturalnych. Wszystkie wydarzenia mają na celu zaprezentowanie nam malarstwa i postaci jednego z najważniejszych przedstawicieli manieryzmu. Dzieła El Greca oglądać można obecnie między innymi w Polsce w Siedlcach, a także na Krecie, Madrycie i w Toledo.

Dominikos Theotokopulos, znany jako El Greco, urodził się w 1541 w Kandii na Krecie, gdzie zdobył wykształcenie w pracowni pisania ikon. W 1567 roku przybył do Wenecji, gdzie mieszkał przez 3 lata. Podczas tego okresu rozwinął swoje umiejętności malarskie, a zarazem odrzucił tworzenie ikon na rzecz inspiracji malarstwem weneckim Tycjana i Tintoretto. W latach 1570 – 1572 przebywał w Rzymie, na dworze kardynała Alessandro Farnese. Założył tutaj swój warsztat malarski. Między 1572 a 1576 rokiem przybył do Hiszpanii. Od 1577 roku malarz zamieszkał w Toledo, gdzie pozostał do śmierci. Okres życia w Toledo to czas, kiedy ukształtował się jego niezwykły styl i powstały dojrzałe dzieła, wykonywane głównie na zamówienie Kościoła katolickiego. Jego twórczość powoli ewoluowała. Malarz odszedł od stosowania klasycznej perspektywy i proporcji. Jego ekspresyjne obrazy ukazywały charakterystyczne, wydłużone sylwetki ludzkie. Tematem przedstawień z tamtego okresu byli przede wszystkim święci. Dominikos Theotokopulos umarł w 1614 roku. Wyjątkowa twórczość El Greca przez wiele lat nie była doceniana. Dopiero rozwój nowych kierunków w sztuce pod koniec XIX i w XX wieku, obudził zainteresowanie jego malarstwem na nowo.

Siedlce

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach podziwiać można jedyny w Polsce obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”. W ramach obchodów Roku El Greca odbyło się wiele różnych inicjatyw kulturalnych, w tym między innymi: Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Sztuka doby El Greca”, ogólnopolski konkurs literacki „Siedlce-przystanek El Greco”.
Wydarzenia trwają do 7 kwietnia 2015 roku
elgreco.siedlce.pl

Kreta

W Muzeum Historycznym na Krecie oglądać można obecnie wystawę pt. „D. Theotokopoulos między Wenecją i Rzymem”, która poświęcona jest twórczości artysty z okresu włoskiego i prezentuje najważniejsze obrazy oraz ryciny z muzeów, kolekcji prywatnych z całego świata. Niektóre z prac prezentowane są po raz pierwszy np. „Adoracja pasterzy”, Giulio Clovio. Ekspozycję uzupełnia bogactwo materiałów archiwalnych, książek i dokumentów.
Wystawa trwa do 25 października 2014 roku
www.historical-museum.gr

Madryt

W Muzeum Prado trwa ciekawa wystawa „El Greco i malarstwo nowoczesne”, która przedstawia wpływ twórczości malarza na sztukę końca XIX i XX wieku. Dzieła El Greca zestawiono z wybitnymi przedstawicielami postimpresjonizmu, ekspresjonizmu, kubizmu, surrealizmu, nowej figuracji. Ekspozycja gromadzi między innymi dzieła Paula Cézanne’a, Marca Chagalla, Édouarda Maneta, Amedeo Modiglianiego, Pabla Picassa, Jacksona Pollocka.
Wystawa trwa do 5 października 2014 roku
www.museodelprado.es

Toledo

Wystawa w Muzeum Santa Cruz analizować będzie techniki malarskie oraz warsztat mistrza. Zaprezentowane zostaną dzieła El Greca pochodzące, między innymi z National Gallery w Londynie, Luwru i nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.
Wystawa „El Greco: Sztuka i Rzemiosło” w Toledo potrwa od 9 września do 9 grudnia 2014 roku.

www.elgreco2014.com

Fot. 1 El Greco, Ekstaza św. Franciszka, Muzeum Diecezjalne w Siedlcach
Fot. 2. El Greco, Laokoon, 1610-1614, National Gallery of Art w Waszyngtonie

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *