Konkurs Malarski Fundacji im. Franciszki Eibisch 2014


Po raz kolejny Fundacja im. Franciszki Eibisch ogłasza konkurs dla utalentowanych młodych artystów malarzy. Celem konkursu, zgodnie z wolą Założyciela Fundacji – Profesora Eugeniusza Eibischa, jest promocja wyróżniających się osiągnięciami młodych malarzy, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju polskiego malarstwa. Konkurs przeznaczony jest dla absolwentów i studentów ostatnich lat uczelni artystycznych.

Każdego roku w konkursie przyznawana jest Grand Prix oraz Wyróżnienia Honorowe. W tegorocznej edycji konkursu Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 10000 zł. Dodatkowo zostanie przyznanych sześć Wyróżnień Honorowych dla artystów nominowanych do Nagrody Głównej. Uroczyste ogłoszenie wyników nastąpi 3 grudnia 2014 w Warszawie.

W konkursie mogą uczestniczyć absolwenci (do dziesięciu lat po dyplomie studiów magisterskich) oraz studenci polskich uczelni artystycznych z uprawnieniami szkoły wyższej (pierwszy i drugi rok studiów drugiego stopnia). Kandydaci mogą zgłaszać się indywidualnie lub mogą zostać zgłoszeni przez Akademie Sztuk Pięknych i inne uczelnie wyższe kształcące w dziedzinie malarstwa oraz Stowarzyszenia i Zrzeszenia Twórców.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać elektronicznie poprzez formularz na stronie internetowej Fundacji im. Franciszki Eibisch do dnia 3 listopada 2014 do godziny 17.00:
www.eibisch.pl

Szczegółowe informacje dostępne są w Regulaminie Konkursu Malarskiego

Eugeniusz Eibisch (1896-1987) – wybitny artysta malarz, współtwórca nurtu koloryzmu w Polsce. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Od 1922 roku przebywał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris. Przyjaźnił się m.in. z Chaimem Soutinem, Rogerem Martinem du Gardem, którego zainspirował do stworzenia literackiej postaci Serge`a w powieści „Rodzina Thibault”. Wystawiał w galeriach prezentujących Amadeo Modiglianiego, współpracował ze słynnym marszandem Zborowskim oraz z Galerią Bernheim. Od 1945 był rektorem ASP w Krakowie. W latach 1949-69 prowadził katedrę malarstwa w ASP w Warszawie. Otrzymał liczne nagrody, m.in. Nagrodę Guggenheima. Jego dzieła znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Krakowie.

www.eibisch.pl
www.facebook.com/FundacjaEibisch

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *