Marcin Kowalik – malarstwo

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli trwa wystawa malarstwa Marcina Kowalika, który w sowich pracach analizuje oddziaływanie obrazów na widza. Bada dzieła dawnych mistrzów i tworzy własne malarskie struktury. Swoje dociekania realizuje w cyklach: Przestrzeń podróży, Pejzaż w pudełku, Nieznane królestwo, Back to Basics, Faza lustra.

Formalnie obrazami Marcina Kowalika rządzi geometria. Artystę fascynuje nieskończoność interpretacji obrazu, różnorodność postrzegania przestrzeni i świata. Sam wielokrotnie powraca do własnych prac i przetwarza je w inne. Rozkłada elementy obrazów na czynniki pierwsze i próbuje je zrekonstruować według własnej wizji. Te zainteresowania autor podejmuje w cyklach Nieznane królestwo i Back to Basics. Większość obrazów tworzy nie z natury czy fotografii, lecz w oparciu o inne dzieła..

Seria Pejzaż w pudełku dotyczy jednak doświadczeń artysty pracy w plenerze. Pejzaż jest ukazany w sposób schematyczny i zgeometryzowany, charakterystyczny dla stylu malarza.

Przestrzeń podróży to cykl, w którym podejmuje tematykę związaną z przemieszczaniem się, wyobraźnią podróżnika, jego oczekiwaniami, upływem czasu, zmieniającym się sposobem postrzegania rzeczywistości.

W serii Faza lustra powraca do rozważań na temat odbioru świata przedstawionego. Zwierciadło jest w nim symbolem nie odbicia otoczenia, lecz symbolem obrazu, który stanowi nową, odrębną sferę rzeczywistości.

Marcin Kowalik urodził się w1981r. w Zamościu.W latach 2001 – 2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Również pod kierunkiem tego pedagoga w 2009 zdobył stopień doktora. Obecnie jest asystentem w jego pracowni.

Alicja Wilczak

Marcin Kowalik – malarstwo
Wernisaż wystawy
10.10.2014 godz. 19:00
Galeria Katarzyny Napiórkowskiej – Mont des Arts
Mont des Arts 8, Bruksela
galeriemontdesarts.com

Fot. 1 Marcin Kowalik, Powidok – Kompilacja, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 2 Marcin Kowalik, Góra, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Fot. 3 Marcin Kowalik, Ukraina, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *