Olaf Brzeski w Teheranie

W Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie trwa wystaw prac Olafa Brzeskiego. Głównym tematem wystawy jest Teheran. Artysta przez pryzmat doświadczeń i intuicji tworzy swoją indywidualną perspektywę stolicy Iranu. Kuratorem wystawy jest Alireza Labeshka.

Na ekspozycji zaprezentowano sporych rozmiarów metaforyczne rzeźby. Wykonane zostały one z gliny. Artysta czerpie inspiracje z przeszłości.Glina ma przypominać nam naturalny materiał budowlany.

Olaf Brzeski urodził się w 1975 roku. Studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest laureatem licznych nagród. Zadebiutował i stał się rozpoznawalnym dzięki wygranej w konkursie na pomnik Pomarańczowej Alternatywy we Wrocławiu. Artysta tworzy przede wszystkim rzeźby, ale jednocześnie w jego pracowni powstają filmy, rysunki, instalacje. Prace artysty to całkowite odejście od przyjętych schematów. Rzeźby wykonane są najczęściej z niecodziennych materiałów i poddane są licznym zniekształceniom i dekonstrukcji. Artysta wykorzystuje język surrealistycznych wizji. W swoich pracach podejmuje wątki: sennych koszmarów z dzieciństwa, przerażających mitycznych postaci, czarnych charakterów. Świat Olafa Brzeskiego to świat pełen metafor. Świat kompleksów, zła, okrucieństwa, surowości.

Pierwszą indywidualną wystawą Olafa Brzeskiego była: wystawa pt.„Tylko dla zwierząt”, gdzie został przez artystę podjęty temat sennych koszmarów z dzieciństwa. Kontynuacją była w następstwie wystawa „Tylko dla ludzi” podczas, której zaprezentowany został film pt. „Pamięci majora Józefa Monety”. Film opowiadał o surrealistycznej postaci Krokodylaka. W 2007 roku miała miejsce kolejna wystawa pt. „Pan Myśliwy”, gdzie artysta zaaranżował całą przestrzeń w pokój myśliwego. Na ścianach wysiały trofea, a podłoga pokryta była leśną ściółką, na której artysta pozostawił szkielet zwierzęcia.

Wybrane wystawy indywidualne:

2004 – „Tylko dla zwierząt” – BWA Awangarda, Wrocław
2006 – „Tylko dla ludzi” – BWA Awangarda, Wrocław
2007 – „Pan myśliwy” – Galeria Okna, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski,Warszawa
2008- „Czarne charaktery. Sztuka jest przemocą” – Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk
2009 – „Sen-samozapłon” – BWA, Zielona Góra
2010 – „Żelazo” – Zona Fabryka Sztuki, Łódź
2012 „Upadek człowieka, którego nie lubię” – Galeria Sztuki Współczesnej, Opole
2013 – „Blask” – Galeria Arsenał, Białystok

„Suche i wilgotne”
Muzeum Sztuki Współczesnej w Teheranie
Wystawa czynna będzie do 22 listopada 2014 roku.

Fot. materiały organizatora

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *