Wystawa malarstwa Jana Szczepkowskiego

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 oglądać można wystawę malarstwa Jana Szczepana Szczepkowskiego. Malarz inspiruje się przeszłością i przedstawia zagadkowe sceny. Jego malarstwo opiera się na estetyce realizmu, lecz ujętej w tajemniczej, teatralnej, symbolicznej i surrealistycznej konwencji.

Jan Szczepkowski ukazuje postaci z innej epoki, bohaterów lat 40. i 50. w nienaturalnych, upozowanych sytuacjach. Tło stanowią wnętrza pracowni, fabryk, tajemniczych laboratoriów, pełnych rekwizytów. Patetyczne ujęcia postaci zaangażowanych w pracę, przywołują skojarzenia z socrealizmem. Malarz bawi się jednak tą manierą. Sceny pracy w przedstawieniach Jana Szczepkowskiego mają ambiwalentny, często absurdalny i karykaturalny charakter. Przeszłość w jego pracach powraca jak mętne wspomnienie.

Etos pracy odsyła też do symbolu kreatora, czyli artysty. Autor podejmuje grę z widzem, bawiąc się różnymi występującymi w kulturze wyobrażeniami na temat artysty.

Ze swoich postaci z przeszłości układa piramidalne kompozycje. Trójkątne układy grup figuralnych, powyginanych gimnastyczek i akty tworzą dziwne konfiguracje. Malarz operuje stonowaną, ciemną kolorystyką. Jego obrazy sprawiają wrażenie nieskończonych, co kryje w sobie dodatkowy element nieoczywistej interpretacji.

Często przewija się w nich także wątek erotyczny. Kobieta jawi się zwykle jako obiekt pożądania. Jej wizerunek – silna, masywna sylwetka – kanon zupełnie niedzisiejszy, często sprowadza się do czystej cielesności. Kobieta przybiera różne role. Jest modelką w pracowni malarza, robotnicą, aktywną gimnastyczką. W kontekście obrazów ukazujących pracownię artysty, motyw kobiety przywołuje skojarzenia z mitem o Pigmalionie, który ożywia swoje dzieło – Ideał. Silne kobiece ciało jest również symbolem witalności, które stanowi przeciwieństwo tego, co bezpowrotnie przemija. Niespełnione ideały, przebrzmiałe utopie odbijają się echem w teraźniejszości.

Wskrzeszanie przeszłości, reinterpretacje historii są wszechobecne we współczesnej kulturze. Jan Szczepkowski ma z przeszłością związek podwójny – zajmuje się również konserwacją zabytków. W tym kontekście jego malarstwo nabiera dodatkowego znaczenia. Stanowi ciekawy wątek w odpowiedzi na analizę współczesnej kultury.

Jan Szczepan Szczepkowski urodził się w 1975 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 2003 roku uzyskał dyplom w pracowni profesora Jacka Waltosia. Prace Jana Szczepkowskiego były prezentowane w m.in. w BWA w Sandomierzu, w Pałacu Sztuki w Krakowie, w Muzeum Historycznym w Sanoku. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach Gazety Antykwarycznej, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (Pałac Sztuki) w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych.

Alicja Wilczak

Jan Szczepkowski – malarstwo
wystawa trwa do 10 października
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Druga odsłona wystawy malarstwa Jana Szczepkowskiego będzie miała miejsce w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli od 20 – 27 października galeriemontdesarts.com

1. Jan Szczepkowski, Miara i ciężar, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
2. Jan Szczepkowski, Maszyna, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
3. Jan Szczepkowski, W drodze, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *