Magdalena Spasowicz – malarstwo

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej przy ul. Świętokrzyskiej 32 w Warszawie oglądać można wystawę malarstwa Magdaleny Spasowicz. Pejzaże z obrazów artystki tchną niezwykłym spokojem, skrywając jednocześnie tajemnicę, łącząc w sobie mityczną Arkadię i literacką dolinę Issy. Artystka zdaje się trwać w szczerym zachwycie nad światem w jego codzienności. Magdalena Spasowicz od wielu lat oddaje malarstwu każdą chwilę.

W spotkaniu z malarstwem Magdaleny Spasowicz czuję, że wkraczam na wyższy stopień wrażliwości. Malarstwo to jest niezwykle subtelne, nastrojowe, nie pozbawione jednak autorskiej nuty, indywidualnego spojrzenia na świat. Ten świat przedstawiony jest w stonowanej, monochromatycznej gamie. Malarka świadomie ograniczyła paletę kolorystyczną, po to by odkryć, iż subtelne szarości mogą być niezwykle bogate.

Tematyka obrazów to przedstawienia „Małych Ojczyzn” – miejsc, gdzie oko sili duszę widokiem bliskim sercu, znanym i zapamiętanym. Pragnienie zatrzymania każdego momentu, w którym następuje spotkanie artysty z naturą i ukochanymi miejscami, jest imperatywem, który nakazuje wrócić do płótna i z całkowitym oddaniem malować, malować, malować…

„Małe Ojczyzny” w obrazach to miejsca docenione przez malarza, który w ich zwykłości dostrzega swoiste piękno. Artyzm tych miejsc tkwi w głębszej warstwie obrazu, spotykając się z emocjami, będącymi udziałem malarki. Artysta poświęca im swój czas i uwagę, jednocześnie je uświęcając, sakralizując.

Magdalena Spasowicz studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa pod kierownictwem prof. Jana Cybisa i Prof. Tadeusza Kulisiewicza, który szkolił ją z zakresu grafiki. Obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa w 1953 roku. Swoje prace wystawiała w Chicago, Bufallo, Regensburgu, Brunszwiku, Dreźnie, Bratysławie, Berlinie, Santa Cruz, Moskwie, Londynie, Trypolisie i w wielu innych miastach. Jej obrazy znajdują się w zbiorach Watykanu, Muzeum Narodowego w Warszawie i we Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Polskiego w Chicago, Muzeum Historycznego w Warszawie.

Katarzyna Napiórkowska

Magdalena Spasowicz – malarstwo
20-30 listopada 2014
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Świętokrzyska 32, Warszawa
www.napiorkowska.pl

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *