Wystawa twórczości Tadeusza Łapińskiego

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa poświęcona twórczości Tadeusza Łapińskiego, jednego z najciekawszych grafików. Tadeusz Łapiński jest uznanym na świecie autorem nowatorskich rozwiązań w zakresie litografii barwnej.

Artysta urodził się w 1928 roku w Rawie Mazowieckiej. W latach 1949-1955 studiował w warszawskiej ASP malarstwo pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego i litografię w pracowni Józefa Pakulskiego. Jeszcze w trakcie studiów tworzył obrazy abstrakcyjne wykorzystując farby mieszane z cementem lub piaskiem, bliskie sztuce materii. Tadeusz Łapiński poświęcił się jednak głównie technice graficznej – litografii wielobarwnej. W ramach wymiany artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków, wyjechał do Jugosławii, zwiedził Niemcy, Austrię, Francję i Włochy. W 1960 roku wysłał zestaw prac na konkurs International Biennial of Prints zorganizowany w Muzeum Sztuki w Cincinati w USA i otrzymał I Nagrodę.

W 1963 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Instytucie Grafiki Pratt. Obracał się w kręgach sław świata sztuki, poznając m.in. Salvadora Dali, Andy Warhola i Marka Rothkę. Od 1972 r. podjął pracę dydaktyczną na Wydziale Sztuki College Park Uniwersytetu Stanu Maryland w USA., a w 1983 roku uzyskał stopień profesora zwyczajnego.

Jego twórczość została doceniona dzięki eksperymentom z techniką litografii. Artysta jest wynalazcą „tęczowego” druku tzw. Split Color lub Rainbow. Jego dokonania w tej technice weszły do kanonów nauczania szkół artystycznych oraz publikacji dotyczących historii litografii. Wystawy jego grafik odbyły się w wielu prestiżowych muzeach, m.in., w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 1962 r., w Whitney Museum, w Muzeum Sztuki Amerykańskiej w Waszyngtonie i otworzyły Tadeuszowi Łapińskiemu drogę światowej kariery. W 1973 r. reprezentując Kennedy Gallery, wystawił swoje prace na Biennale Weneckim.

W Sali „Koloryzm” w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie zaprezentowano 80 prac z najważniejszych etapów twórczości artysty: od malarstwa materii po prace abstrakcyjne. Są to obiekty z lat 1959―2011 powstałe w Polsce, Jugosławii, Brazylii i USA.

Tadeusz Łapiński. Sztuka uniwersalna
Muzeum Narodowe w Krakowie
15 listopada 2014 – 15 marca 2015
www.muzeum.krakow.pl

Fot. (źródło: materiały prasowe organizatora)
1. Tadeusz Łapiński, litografia barwna
2. Tadeusz Łapiński, Accelerator, 1971

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *