Diego Velázquez w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

W muzeum Historii Sztuki w Wiedniu oglądać można wystawę poświęconą twórczości Diego Velázqueza. Na ekspozycji zgromadzono liczne portrety członków rodziny królewskiej Filipa IV i mniej znane prace nawiązujące do tematyki mitologicznej, religijnej oraz historycznej. W kraju niemieckojęzycznym jest to po raz pierwszy tak duży projekt.

Wystawa ma na celu zaprezentować twórczą wszechstronność artysty. Wyeksponowane zostały liczne obrazy – w tym „Wenus z lustrem”, „Kuźnia Wulkana” lub „Pokłon Trzech Króli” pochodzące z kolekcji wielu światowych muzeów, m.in. z National Gallery w Londynie i Museum of Fine Arts w Bostonie


Diego Velázquez jest kojarzony i znany przede wszystkim z portretów hiszpańskich infantów i infantek z rodu Habsburgów. Charakterystyczne dla niego były dostojne pozy i stroje. Artysta posiadał dar wnikliwej obserwacji, nigdy nie idealizował swoich postaci. Posiadał wrażliwość na światło, potrafił wytworzyć tajemniczą przestrzeń. Realizm i reprezentacyjność przenikają się wzajemnie w jego twórczości.


Diego Velázquez urodził się 1599 roku. Malarz hiszpański, którego życie i twórczość związana była z dworem Filipa IV. Już jako kilkunastoletni chłopak malował obrazy religijne lub sceny rodzajowe budzące podziw biegłością techniczną. W wieku 24 lat został nadwornym malarzem króla Filipa IV. Po nominacji artysta zamieszkał na stałe w Madrycie i zaczął malować głównie portrety rodziny królewskiej. Artysta dużo podróżował, m.in. do Rzymu, gdzie latem 1650 roku namalował wyróżniający się niebywałym realizmem portret papieża Innocentego X. W końcowym okresie życia artysty powstały takie dzieła jak: „Panny Dworskie” oraz „Wenus z lustrem”. Diego Velázquez umarł w 1660 roku w Madrycie.

Velázquez
28.10.2014-15.02.2015
Kunsthistorisches Museum Wien

Fot. Kunsthistorisches Museum Wien
1. Diego Velázquez, Inflantka Małgorzata Teresa w niebieskiej sukni , 1659, 126 x 106 cm, © KHM
2. Diego Velázquez, Pokłon Trzech Króli, 1619, © Photographic Archive, Museo Nacional del Prado, Madrid.
3. Diego Velázquez, Wenus z lustrem, 1647-51, 122,5 x 177 cm, © The National Gallery, London.

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *