Alfredo Jaar w Toruniu

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwa wystawa Alfredo Jaara i jest ona pierwszą indywidualną instalacją chilijskiego artysty w Polsce. Ekspozycja obejmuje szereg przekazów medialnych obrazujących największe tragedie kontynentu afrykańskiego. Wystawa nosi tytuł „Brzmienie ciszy” i prezentowana była w 24 odsłonach na całym świecie.

Inspiracją do stworzenia instalacji była tragiczna historia Kevina Cartera – fotografa, który w 1994 roku otrzymał nagrodę Pulitzera za kontrowersyjne zdjęcie obrazujące problem głodu w Afryce. Po fali krytyki i trudnych wspomnieniach z Sudanu w lipcu 1994 roku, krótko po otrzymaniu nagrody Kevin Carter popełnił samobójstwo.

„Brzmienie ciszy” zostało stworzone w hołdzie Kevinowi Carterowi i zmusza odbiorcę do głębszej refleksji nad ludzkim nieszczęściem. Instalacja, która prezentowana jest w toruńskim CSW, uświadamia nam fałszywość mass mediów i ich nieudolność w przekazywaniu ważnych dla nas informacji. W widowiskowej scenografii prezentowany jest 8 minutowy film, który ma na celu zmusić odbiorcę do głębszej zadumy nad prezentowanym obrazem.


Celem pracy Alfredo Jaara jest poszerzanie wiedzy odbiorców i uwrażliwienie ich. Artysta uważa, że sztuka ma zdolność informowania. W swojej twórczości obrazuje nam problemy, takie jak nierówność i niesprawiedliwość społeczna, wojna, korupcja, epidemie i klęski żywiołów. Umiejętnie odnajduje równowagę pomiędzy informacją a poezją.

Alfredo Jaar urodził się w Santiago w Chile w 1956. Studiował architekturę i film. Od 1982 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Artysta uczestniczył w największych wystawach sztuki, takich jak biennale w Wenecji (1986, 2007, 2009), Sao Paulo (1985, 1987, 2010) a także w Documenta (1987, 2002) w Kassel. Reprezentował Chile na 55. Biennale Weneckim w 2013. Uzyskał stypendium Guggenheima w 1985 i MacArthura w 2000. W swojej twórczości Alfredo Jaar wyraża ogólny sprzeciw wobec mass mediów i skupia się na globalnych problemach współczesnego świata.

Alfredo Jaar. Brzmienie ciszy
17.10.2014-22.02.2015
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Materiały prasowe: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Hanna Iwanowska

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *