Koji Kamoji, Modlitwa do Bytu w Galerii Foksal

Do 6 marca 2015 roku w Galerii Foksal w Warszawie można oglądać prace Koji Kamojiego – japońskiego artysty od ponad pięćdziesięciu lat na stałe związanego z Polską.

Najnowsza wystawa „Modlitwy do Bytu” prezentuje rysunki Kamojiego, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Przedstawiają one przede wszystkim bardzo proste geometryczne formy, zdające się w swojej prostocie, harmonii i skromności używanych technik, kierować uwagę odbiorców ku filozofii Zen. Kartka papieru i tusz stanowią główny środek wyrazu artysty, a jego prace, swoją zwięzłością i sentencjonalnością przywodzą na myśl haiku, w którym japońscy poeci, w sposób lapidarny i według ściśle sprecyzowanych zasad, opisują od wieków swoje obserwacje. Aluzje do natury, jej elementy i symbolika, charakterystyczne dla tej formy poezji, odgrywają istotną rolę także w twórczości Kamojiego. Kamoji, zwracając uwagę przede wszystkim na kompozycję, tło oraz fakturę konsekwentnie i w sposób niezwykle prosty buduje przekaz, w którym jak sam podkreśla: „nie chodzi o budowanie czegoś nowego lecz odnalezienie i utrwalenie rzeczy, o których zapominamy i świata, od którego się oddalamy”.

Artysta jest także autorem licznych instalacji, w których szeroko rozumiana przestrzeń jest zarówno tematem, jak i punktem odniesienia. Duże znacznie stanowi w nich także, przyjmująca najróżniejsze formy, linia. Do swoich prac Kamoji używa różnych materiałów – kamienia, metalu oraz gotowych przedmiotów. Jego instalacje budowane są zazwyczaj w osobnych, specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach.

Koji Kamoji (ur. 1935 w Tokio) w latach 1953-1958 studiował w Akademii Sztuk Pięknych Musashino w Tokio. Ukończywszy studia przyjechał do Polski jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 1966 roku uzyskał dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni malarstwa prof. Artura Nachta-Samborskiego za cykl „Dziurawych Obrazów”.

Paulina Niewiadomska

Koji Kamoji, Modlitwa do bytu. Rysunki 2011-2014
Galeria Foksal w Warszawie
23 stycznia – 6 marca 2015
www.galeriafoksal.pl
fot.Koji Kamoji, Galeria Foksal

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *