Malarstwo Macieja Świeszewskiego

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej prezentowane są obrazy i rysunki Profesora Macieja Świeszewskiego. Prace pochodzą z różnych cykli malarskich autora.

Treścią symbolicznego malarstwa Macieja Świeszewskiego jest refleksja nad współczesnością. Jego twórczość opiera się na fascynacji malarstwem dawnych mistrzów, ale jest w niej też wiele nawiązań do sztuki klasyków nowoczesności: m.in. Tadeusza Kantora, Bronisława Linkego lub Józefa Szajny. W jego dorobku znajdują się również kompozycje abstrakcyjne. Autor znany jest przede wszystkim z rozbudowanych wielowątkowych narracji utrzymanych w konwencji surrealizmu. Na obrazach gromadzi symboliczne postaci i eksponaty. Często nawiązuje do tematyki biblijnej. Sięga także do filozofii buddyzmu, hinduizmu i islamu. Skłonność artysty do odwoływania się do tradycyjnego malarstwa wynika z podziwu dla obrazów wielkich malarzy francuskich XIX wieku, które artysta poddawał konserwacji pracując w Luwrze. Malarz radykalnie odrzuca współczesne trendy w sztuce, a jego twórczość zyskała uznanie Donalda Kuspita – słynnego amerykańskiego krytyka przyjmującego negatywną postawę wobec sztuki współczesnej. Jego malarstwo pokazywane było na głośnej wystawie „Nowi Dawni Mistrzowie” w Pałacu Opatów w Gdańsku w 2006 roku, której Donald Kuspit był kuratorem.

Obrazy Macieja Świeszewskiego mają bardzo osobisty sens. Autor często wplata w nie wątki autobiograficzne i portretuje bliskie osoby. Jego najbardziej znany obraz „Ostatnia wieczerza”, między innymi ze względu na ukazanie wizerunków znanych postaci w kontekście tematyki religijnej, wzbudza wiele kontrowersji – w roli apostołów uwiecznił m.in.: Jana Kozłowskiego, Pawła Huelle, Stefana Chwina. Obraz „Ostatnia wieczerza” od momentu publicznej ekspozycji w 2005 roku wywołuje spory światopoglądowe zarówno wśród znawców i krytyków sztuki, jak i szerokiej publiczności. Nie można także pominąć dyskusji związanej z wycofaniem w ostatniej chwili obrazu z ekspozycji na Expo 2015 w Mediolanie.

Mniej znane publiczności malarstwo prof. Macieja Świeszewskiego prezentowane było na wielu wystawach w Polsce i na świecie. W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej do 21 października można oglądać wybrane obrazy i rysunki reprezentujące różne okresy i cykle malarskie.

Maciej Świeszewski (ur. 1950 r.) studiował w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskał w 1976 roku w Pracowni Malarstwa prof. Jacka Żuławskiego. W latach 1990-1993 był Dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Tytuł profesora otrzymał w 1994 r. W latach 1997-1998 został zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Projekt”. W latach 2003-2004 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Sztuk Pięknych Zachęta. Został Członkiem Rady Programowej Zachęty w Warszawie oraz członkiem Rady Programowej Instytutu Adama Mickiewicza. Pełni funkcję kierownika Katedry Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Maciej Świeszewski jest Wiceprezesem fundacji im. Daniela Chodowieckiego (Akademia der Kunste, Berlin).

Profesor Maciej Świeszewski – malarstwo
8 – 21 października 2015
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
ul. Świętokrzyska 32 Warszawa
www.napiorkowska.pl

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *