Młodzi polscy artyści w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej – październik 2015

Każdego roku uczelnie artystyczne w Polsce kończą dziesiątki absolwentów. Spotkanie z ich twórczością przynosi odpowiedź na pytanie – co nowego w malarstwie? Oto wybrani młodzi malarze, których prezentuje Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Mateusz Maliborski studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Jest laureatem licznych konkursów: otrzymał m.in. Wyróżnienie Honorowe Fundacji im. Franciszki Eibisch, a jego prace znalazły się wśród najlepszych Dyplomów ASP w Krakowie w roku 2015. Styl Maliborskiego jest czysty, graficzny, zachwyca umiejętnym przedstawieniem przestrzeni. Malarza interesuje relacja pomiędzy wnętrzem galerii sztuki a znajdującym się w niej widzem. Jego cykl Muzeum buduje przestrzeń, zachwyca techniką, a jednocześnie uświadamia, że odbiorca w obrazie to właśnie my.

Marta Rynkiewicz zainteresowana jest zależnościami między przestrzenią a obecnością i nieobecnością. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a w latach 2007-2008 kształciła się także w Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. Dyplom Akademii zdobyła w 2009 roku, ale czekała jeszcze ze swoim debiutem, rozwijając swoją malarską wizję w ciszy pracowni. W swoich obrazach ukazuje fantastyczne lub realne wnętrza w żywej kolorystyce. Z jej wielkoformatowych płócien bije niesamowity nastrój harmonii, ale i pewnego napięcia. Obrazy cechuje świetny warsztat nabyty w pracowniach malarstwa i grafiki projektowej.

Kolejną młodą malarką jest Marta Kunikowska-Mikulska. Ukończyła Grafikę i Malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2005 roku. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest postać ludzka, szczególnie kobieca, ujęta realistycznie. Jej sztuka ma charakterystyczne polskie zabarwienie – gloryfikuje polską ludowość, naturę i piękno z nich płynące.

Anna Róża Kołacka, to następna młoda artystka, której twórczość wpisuje się tendencje figuratywne w najnowszym malarstwie polskim. Studentka malarstwa i działań przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, współtwórczyni grupy 2+1, jest również laureatką wielu nagród oraz stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymała m.in. Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch. Jej prace prezentowane były w Polsce i zagranicą, m.in. w Estonii czy w Shanghaju.

Anna Szejdewik zwana Coxie jest malarką i ilustratorką. Artystka wykracza poza granice zwykłego pola obrazowego, tworząc w przestrzeni miejskiej murale. Interesują ją najróżniejsze tematy: od feminizmu po ochronę praw zwierząt, czy równie ważne kwestie ludzkich uczuć i przemian życiowych. W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej znaleźć można kilka prac jej autorstwa namalowanych ekologicznymi farbami na podobraziu kartonowym/płóciennym. Jej estetyka balansuje na granicy komiksu i sztuki dziecka.

Twórczość młodych artystów jest świadectwem czasów, mówi o tym co jest dla nich inspirujące. Różnorodność doświadczeń i bogactwo możliwości dostarcza wiele interesujących rozwiązań. Jest to poszukiwanie własnego malarskiego języka w oparciu o odwołania do sztuki innych autorów oraz współczesne kody wizualne.

Magdalena Stachlewska, Justyna Napiórkowska

Fot. Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
1. Mateusz Maliborski, Muzeum XVI
2. Marta Rynkiewicz, Ucieczka
3. Marta Kunikowska-Mikulska, MATKA nieboska
4. Anna Róża Kołacka, Szafa – Oldze Tokarczuk
5. Anna Szejdewik, Fish

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *