Mirosław Bałka w Muzeum Sztuki w Łodzi

 

„Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja” to największy jak do tej pory pokaz prac artysty w Polsce. Przez ostatnich kilkanaście lat mogliśmy obserwować sukcesy artysty na świecie na wystawach indywidualnych np. projekt „How is It” w Hali Turbin w Tate Modern w Londynie oraz na najważniejszych zbiorowych pokazach m. in. na Biennale w Wenecji, Documenta w Kassel i Biennale w Sao Paulo.

Wystawa w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi to przegląd prac od wczesnych lat twórczości artysty, przez rzeźby z lat 80., aż po współczesne obiekty. Niektóre dzieła zostały specjalnie stworzone na tę wystawę np. „Nerw” i „Modulor / AF / 1944”, nawiązujące do historii i do miejsca. Ekspozycję uzupełniają notatki, rysunki i szkice o charakterze prywatnym, które pozwalają poznać nieznaną sferę przemyśleń twórcy. Intencją kuratorek wystawy – Katarzyny Redzisz i Marii Morzuch – jest pokazanie głównych wątków sztuki Mirosława Bałki, podkreślających humanistyczny, zmysłowy i emocjonalny jej wymiar. Ekspozycja opiera się na głównych tematach jak: ciało, śmierć, pożądanie, pamięć i miejsce. Wątki te przewijają się w sztuce Bałki niezależnie od formy i mediów używanych przez artystę.

Istotne w tej prezentacji jest również wyodrębnienie momentu zmiany w twórczości Bałki i odejścia od rzeźby figuralnej na rzecz uproszczonej formy abstrakcyjnej. Wystawa podkreśla także w jego sztuce charakterystyczne elementy: symbolikę proporcji i wymiarów oraz materiałów, takich jak drewno, beton, gips, sól, mydło i popiół. Odbiorca może również odnaleźć na podstawie zgromadzonych na ekspozycji prac motywy czerpane z dwudziestowiecznej literatury, mitologii, religii i historii. Melancholia, oszczędność formy i osobliwy humor dopełniają obraz twórczości Bałki.

Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja
Muzeum Sztuki w Łodzi ms1
27 listopada 2015 – 13 marca 2016

Fot. materiały prasowe organizatora Muzeum Sztuki w Łodzi
1. Mirosław Bałka, Mirosław Bałka, Still Life, Blue, 2013
2. Mirosław Bałka, T 34 D, 2013
3.Mirosław Bałka, Mirosław Bałka, 127x10x10, 1993-2015

Alicja Wilczak

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej www.napiorkowska.pl

alt


http://artissimo.pl/wp-admin/post.php?post=2521&action=edit

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *