Powroty. Rzeźba i rysunek Adama Myjaka w Sandomierzu

2016myjak

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu od 16 września 2016 można oglądać rysunki oraz rzeźby prof. Adama Myjaka – wybitnego polskiego rzeźbiarza i pedagoga, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa potrwa do końca stycznia 2017 roku.
„Powroty. Rzeźba/Rysunek” to pierwsza wystawa Adama Myjaka w jego rodzinnym mieście Sandomierzu.

Jak sam tytuł wskazuje, nawiązuje ona bezpośrednio do twórczości artysty, jak i do jego związku z Sandomierzem i tzw. „okresu sandomierskiego” – czyli powrotu do lat młodości i nauki w szkole podstawowej oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza (Collegium Gostomianum).
Wystawa została objęta patronatem przez Burmistrza Sandomierza Marka Bronkowskiego, który podczas wernisażu docenił całokształt twórczości Adama Myjaka i jego zasługi dla sztuki polskiej wręczając mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

ADAM MYJAK (ur. 1947) jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich, pedagog, profesor zwyczajny, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w 1971 roku. W latach 1971-1979 kierownik artystyczny pisma Nowy Wyraz. W latach 1979- 1983 stypendysta Lembrucka w Duisburgu (Niemcy). Posiada na swoim koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. M.in.: Galeria Narodowa Zachęta (1993 i 2005), Muzeum im W. Lembrucka, Duisburg (1981), Muzeum w Bochum (1989), CRP w Orońsku (1993). Brał udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Był wielokrotnie uhonorowany nagrodami, wyróżnieniami i medalami w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W 2005 roku otrzymał złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Wystawa rzeźb profesora Adama Myjaka „Powroty. Rzeźba/Rysunek”
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
16.09.2016 – 31.01.2017
www.zamek-sandomierz.pl

tekst : Paulina Niewidomska
for. materiały organizatora

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

logo_pl_galeria_napiorkowska-2015

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *