Edward Dwurnik w Operze Narodowej

170 polityków sztuki

gmachu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej otwarto wystawę jednego z najbardziej wyrazistych artystów współczesnych. Wystawa potrwa do 8 stycznia. 

Edward Dwurnik (ur. 1943) jest malarzem, grafikiem i rysownikiem. To jeden z najbardziej znanych i nagradzanych z polskich artystów współczesnych. Za swojego jedynego mistrza uznaje Nikifora Krynickiego, co daje się zauważyć w niezwykle charakterystycznym stylu malarskim artysty, groteskowo ukazującym rzeczywistość w pozornie uproszczonej formie.

Edward Dwurnik to twórca wielu cyklów, z których najbardziej znanymi są Podróże autostopem czy Sportowcy.  Pierwszy cykl składa się z wedut, w których realna zabudowa miejska (nie zawsze ukazana w odpowiadającym rzeczywistości położeniu, perspektywie czy proporcji) często stanowi pretekst do malarskiego skomentowania  postaw, społeczeństwa, wydarzeń, historii. W cyklu Sportowcy, którego tytuł pochodzi przewrotnie od nazwy papierosów –Sportów, a nie uwielbienia aktywności fizycznej, twórca bezlitośnie ukazuje życie, zainteresowania i zwyczaje przeciętnych obywateli PRL-u. Obok  cykli  prac traktujących o historii i społeczeństwie (m.in. Droga na Wschód, Od Grudnia do Czerwca), autor tworzy też serie czysto malarskie, np. Błękitne (abstrakcyjne pejzaże wody i nieba) czy wariacje Tulipanów. Poza malarstwem zajmuje się również grafiką i rysunkiem.

Edward Dwurnik jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Kulturalnej „Solidarności” (1983), Nouvelle Biennale de Paris (1985), Nagrody Olimpiady Sztuki w Seulu (1988), Nagrody Fundacji Sztuki Współczesnej (1992) czy Nagrody Fundacji Coutts & Co w Zurychu (1992).

Edward Dwurnik w Galerii Opera
Galeria Opera, Teatr Wielki-Opera Narodowa
24/11/2016—8/01/2017

tekst:  Sebastian B. Krzypkowski
fot.materiały organizatora: E. Dwurnik, 170 polityków sztuki, olej na płótnie, 1997, zbiory Zachęty, fot. M. Krzyżanek.

Mecenasem portalu artissimo.pl jest Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

logo_pl_galeria_napiorkowska-2015

Redakcja Artissimo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *