Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

Autorzy


Janusz Szpyt

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

NowościJan Szczepkowski

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Dla kolekcjoneraJózef Szajna

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
www.napiorkowska.pl

Andrzej Fogtt - malarz, rzeźbiarz, ekspresjonista

Drukuj
PDF
Malarstwo Andrzeja Fogtta można przedstawić jako owoc uzdolnień artystycznych artysty, który znajduje własne, oryginalne i odważne drogi twórcze. Oglądając jego obrazy wchodzimy w zupełnie inny świat niż ten, który nas otacza, bowiem jak ściany wielkiego namiotu otaczają nas wielkie płótna ukształtowane przez wibrujące kolory kształtującej się rzeczywistości.

Obrazy Andrzeja Fogtta pokryte są ekspresyjnymi kolorowymi plamami i tworzą złudzenie przestrzeni trójwymiarowej. Na początku działalności artystycznej jego sztukę zaliczano do tzw. "nowej figuracji", później jednak artysta zaproponował własny język malarski.


O dziwo, jego twórczość wywodzi się także z postimpresjonizmu, który cechuje się silnym ładunkiem emocji. Postimpresjonizm - ten prawdziwy, a nie zakademizowany na skutek tysięcznego powtarzania - jest tętniącym życiem i namiętnością prądem o niespotykanych możliwościach rozwoju i transformacji, uzależnionych od potrzeb i zamiarów artysty. Nie jest więc przypadkiem, że Andrzej Fogtt przejął swoją wspaniałą, wiedzę postimpresjonistyczną od jednej z najwspanialszych osobowości tego kierunku, pedagoga Zdzisława Kępińskiego.

Fogtt, jak to się dzieje u silnych osobowości, zarzucił bardzo szybko postimpresjonistyczną konwencję polegającą na przemiennym budowaniu ciepłych i zimnych tonów. Zachował jednak te cechy, które należą do jego istoty oraz dalej je rozwinął: własny język kolorów, wewnętrzne światło, połysk, który promieniuje z całej powierzchni obrazu. Tworzy obrazy totalne, wciągające widza w malarskie uniwersum.


Andrzej Fogtt przekonuje do swojego talentu i prawdy artystycznej, że egzystencja, jego i nasza, oraz jej systematyczne powtarzanie się posiada wiele odcieni, i że to w końcu od nas zależy, czy wybierzemy z jej bogactwa wariant walki, wariant jedności w trwaniu i przemijaniu, czy wariant zadowolenia z bytu w zgodzie z kosmosem.

Andrzej Fogtt urodził się w Poznaniu 9 października 1950 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie otrzymał w 1974 r dyplom w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz.

http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=410

Obrazy z kolekcji, Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Źródło: materiały prasowe

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskowskiej

Tatiana Iajgunovici 

wszystko o sztuce | all on art

Kiedy oddajesz się sztuce, raz na zawsze, żadna siła na świecie nie może rozdzielić cię od niej.

Jacques-Louis David  

 


Prezenty ślubne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Krótko

Jolanta w krainie czarów - o twórczości Jolanty Babicz

Urodziła się w Lublinie w 1967 roku. Od 2009 roku jest absolwentką Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na wydziale artystycznym. Zajmuje się głównie grafiką warsztatową. Pasjonatka przyrody, żona, matka, artystka – Jolanta Babicz. Więcej …

Tagi

Hosting

Migawki

Igor Mitoraj - rzeźbiarz i... malarz

Jego monumentalne rzeźby zdobią najbardziej znane światowe kolekcje. Są eksponowane m.in. przed londyńskim British Museum, mediolańską La Scalą, we florenckich Ogrodach Boboli, w genewskim Parku Olimpijskim. Wielbicielami jego prac byli reżyserzy Federico Fellini i Francois Truffaut. Igor Mitoraj - bo o nim tutaj mowa - to klasyk współczesności.

Głównym tematem twórczości Mitoraja było i jest ludzkie ciało, jego piękno i kruchość, a także głębsze aspekty ludzkiej natury, które pod wpływem czasu i okoliczności ulegają wynaturzeniu. Artysta odwołuje się do mitologii lub historii Grecji i Rzymu. Wśród jego motywów jest  Ikar, Tyndareus, Centaur, Eros, Gorgon.

Więcej …