Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks

AutorzyAleksandra Hońko - malarstwo
17 kwietnia - 8 maja 2014
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Puławska 17, Warszawa
www.napiorkowska.pl

PolecamySusie Hodge przygląda się 100 dziełom sztuki
i tłumaczy, dlaczego de facto stanowią one
logiczne rozwinięcie artystycznych idei minionych czasów.
Polecamy!

Dla kolekcjonera

prof. Jacek Sempoliński (1927-2012) wybitny malarz, teoretyk i pedagog warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

Andrzej Fogtt - malarz, rzeźbiarz, ekspresjonista

Drukuj
PDF
Malarstwo Andrzeja Fogtta można przedstawić jako owoc uzdolnień artystycznych artysty, który znajduje własne, oryginalne i odważne drogi twórcze. Oglądając jego obrazy wchodzimy w zupełnie inny świat niż ten, który nas otacza, bowiem jak ściany wielkiego namiotu otaczają nas wielkie płótna ukształtowane przez wibrujące kolory kształtującej się rzeczywistości.

Obrazy Andrzeja Fogtta pokryte są ekspresyjnymi kolorowymi plamami i tworzą złudzenie przestrzeni trójwymiarowej. Na początku działalności artystycznej jego sztukę zaliczano do tzw. "nowej figuracji", później jednak artysta zaproponował własny język malarski.


O dziwo, jego twórczość wywodzi się także z postimpresjonizmu, który cechuje się silnym ładunkiem emocji. Postimpresjonizm - ten prawdziwy, a nie zakademizowany na skutek tysięcznego powtarzania - jest tętniącym życiem i namiętnością prądem o niespotykanych możliwościach rozwoju i transformacji, uzależnionych od potrzeb i zamiarów artysty. Nie jest więc przypadkiem, że Andrzej Fogtt przejął swoją wspaniałą, wiedzę postimpresjonistyczną od jednej z najwspanialszych osobowości tego kierunku, pedagoga Zdzisława Kępińskiego.

Fogtt, jak to się dzieje u silnych osobowości, zarzucił bardzo szybko postimpresjonistyczną konwencję polegającą na przemiennym budowaniu ciepłych i zimnych tonów. Zachował jednak te cechy, które należą do jego istoty oraz dalej je rozwinął: własny język kolorów, wewnętrzne światło, połysk, który promieniuje z całej powierzchni obrazu. Tworzy obrazy totalne, wciągające widza w malarskie uniwersum.


Andrzej Fogtt przekonuje do swojego talentu i prawdy artystycznej, że egzystencja, jego i nasza, oraz jej systematyczne powtarzanie się posiada wiele odcieni, i że to w końcu od nas zależy, czy wybierzemy z jej bogactwa wariant walki, wariant jedności w trwaniu i przemijaniu, czy wariant zadowolenia z bytu w zgodzie z kosmosem.

Andrzej Fogtt urodził się w Poznaniu 9 października 1950 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie otrzymał w 1974 r dyplom w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz.

http://www.napiorkowska.pl/autor.php?mode=arslonga&id=410

Obrazy z kolekcji, Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Źródło: materiały prasowe

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskowskiej

Tatiana Iajgunovici 

wszystko o sztuce | all on art

Sztuka nie powstaje dla kogokolwiek, a równocześnie jest dla każdego.

Piet Mondrian


Prezenty ślubne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Krótko

Prof. Jacek SempolińskiMalarstwo prof. Jacka Sempolińskiego (1927-2012), wybitnego malarza, teoretyka i pedagoga, odnosi się głównie do tematów egzystencjalnych, religii, kultury i filozofii. Artysta na własny sposób kontynuował tradycję kolorystyczną w swoich ekspresyjnych, abstrakcyjnych kompozycjach. Jego twórczość osadzona jest jednak w powojennym nurcie malarstwa materii i związana z postawą pokolenia Arsenału 55. Więcej …

Obrazy

Hosting

Migawki

Tadeusz Dominik, czyli afirmacja życiaTadeusz Dominik należy do twórców, których prace mają tak charakterystyczny i wyjątkowy styl, że spoglądając na dzieło od razu wiemy, kto jest jego autorem. Malarz powiedział w jednym z wywiadów:"Trafne jest powiedzenie, że artysta przez całe życie maluje jeden obraz. Tak się właśnie czuję."* Każdy twórca szuka swojej formy, która pozwala mu wyrazić określone treści, uczucia oraz intencje, ale tylko niewielu udaje się osiągnąć oryginalny styl, który jest przez nich nieustannie analizowany i doskonalony.

Tadeusz Dominik - uczeń i przyjaciel Jana Cybisa podziwia malarstwo Tycjana i Rembrandta. Twórczość artysty wywodzi się z koloryzmu i podąża za ideą nauczyciela – Jana Cybisa, że malarstwo nie może wiernie odzwierciedlać rzeczywistości. Tadeusz Dominik poszedł jednak w zupełnie innym kierunku niż jego nauczyciel – w stronę abstrakcji. Więcej …